top of page

Astrofizičari nobelovci

Super brze zvijezde

Gibanje zvijezde kroz galaksiju određuje gravitacijski potencijal svega što se nalazi u galaksiji, kao što su zvijezde, plin, prašina, crne rupe i tamna tvar. Sunce se oko središta galaksije giba brzinom od oko 220 km/s. No, postoje i posebna vrsta zvijezda koje se gibaju znatno brže - tzv. super brze zvijezde (engl. hypervelocity stars - HVS). Dok tipične zvijezde u galaksiji imaju brzine od oko 100 km/s, ove zvijezde jure kroz međuzvjezdani prostor brzinama većim od 1000 km/s. Odakle te zvijezde dolaze i zašto imaju tako velika brzine?

Super brze zvijezde su posebna vrsta zvijezda u našoj galaksiji čije brzine kretanja kroz međuzvjezdani prostor nadilaze tipične brzine, a ponekad mogu biti i veće od granične brzine oslobađanja naše Galaksije. U proteklih 20ak godina otkriveno ih je nekoliko desetaka, a predviđa se da bi u Galaksiji trebalo postojati svega oko 1000 takvih zvijezda. U usporedbi s ukupnim brojem zvijezda u Galaksiji (cca 200 milijardi zvijezda!), udio super brzih zvijezda u svim zvijezdama Mliječne staze izrazito je malen – manje od 0.000001%.

hvs.png

Super brze zvijezde prilikom interakcije sa supermasivnom crnom rupom u središtu Galaksije mogu biti odbačene u međuzvjezdani prostor, a ponekad i van same Galaksije. Izvor slike: NASA, ESA, G. Bacon (STScI)

Jedna od teorija o porijeklu barem dijela tih super brzih zvijezda je da ih je iz galaksije odbacila naša središnja supermasivna crna rupa – Strijelac A*. Prema toj teoriji, super brze nastaju prilikom gravitacijskog susreta dvojnog sustava zvijezda sa supermasivnom crnom rupom. U takvom susretu, jedna zvijezda dvojnog sustava je uhvaćena u orbitu oko crne rupe ili je „progutana“, dok je druga zvijezda odbačena u međuzvjezdani prostor izuzetno velikom brzinom. Taj proces sličan je tome da od dva klizača, koji se u početku drže za ruke i zajedno vrte, jedan padne na pod, a drugi je odbačen te kliže jako velikom brzinom. Moguće je da zvijezda izbačena u takvom susretu dosegne brzinu od čak 10,000 km/s. No, kako se takve zvijezde udaljavaju od središta galaksije, zbog gravitacijskog učinka tvari u galaksiji s vremenom usporavaju.

Jedna od najbržih do sad otkrivenih super brzih zvijezda nosi ime S5-HVS1 i otkrivena je 2019. godine. Ta zvijezda spektralnog tipa A ima masu oko 2 puta veću od Sunčeve i giba se brzinom od oko 1800 km/s (čak 8 puta brže od Sunca!). Ukoliko ta zvijezda uspije preživjeti svoje intergalaktičko putovanje još 5 milijuna godina, odbacit će dio svojeg materijala u međuzvjezdani prostor i postati bijeli patuljak okružen maglicom zasigurno spektakularnog izgleda.

Video prikazuje animaciju izbacivanja zvijezde S5-HVS1 iz samog središta Mliječne staze. Izvor: James Josephides /Swinburne Astronomy Productions

bottom of page